fot. Adam Gołda
fot. Wojciech Wójtowicz
fot. D.Kozlowski
Bio.
Absolwent krakowskiej PWST (2006). W 2004 roku zadebiutował w Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa w reż. Krystiana Lupy na scenie krakowskiego Teatru Starego. Od lat związany z Łaźnią Nową. W latach 2011–16 aktor Teatru Nowego w Łodzi. Od 2019 roku w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Współpracował m. in. z Piotrem Bikontem, Wojtkiem Klemmem, Wiktorem Rubinem, Bartoszem Szydłowskim, Jarosławem Tumidajskim i Michałem Zadarą.
Na małym ekranie pojawia się od 2004 roku. m.in. „Czas honoru”, „Singielka”, Drogi Wolności”, „Na dobre i na złe”. Można go również zobaczyć w produkcjach filmowych m. in „Lejdis” Andrzeja Saramonowicza”, „”Supermarket” Macieja Żaka, „Karuzeli” Roberta Wichrowskiego, „Powidokach” Andrzeja Wajdy, w filmie „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej (2018) i Teatru Telewizji.
Współzałożyciel i członek krakowskiej grupy Impro Krk. Pedagog współpracujący z Warsztatami Aktorskimi Doroty Zięciowskiej. Absolwent stosunków międzynarodowych Wyższej Szkoły Europejskiej im. Józefa Tischnera. Instruktor narciarski związany z krakowskim klubem Yeti.
Wykształcenie.
2004 –2011 - Wyższa Szkoła Europejska im.ks. Józefa Tischnera
2002 – 2006 - Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie
2000 – 2002 - V Liceum Ogólnokształcące im A. Witkowskiego w Krakowie
1999 – 2000 - West Milford High School, USA, New Jersey
1998 – 1999 VII - Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie
1989 – 1998 - I Społeczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego;
fot. Magazyn JOY
fot. Adam Gołda
Prezentacja prasowa serialu "Singielka"
Działalność społeczna.
Grupa Granica
Organizacje Salam Lab, KIK Warszawa, Egala.
Od początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej w 2021 aktor zaangażował się w niesienie pomocy osobom uchodźczym uwięzionym na granicy. Oprócz działań stricte pomocowych aktor działa również w grupie rzeczniczej, Stara się obalać stereotypy dotyczące osób w drodze, jak również promować działania na rzecz praw człowieka.
Krzysiek Pomaga Pomagać
Od lat, wraz z przyjaciółmi, współorganizuje narciarskie zawody charytatywne i aukcję połączoną z koncertem w ramach stowarzyszenia Krzysiek Pomaga Pomagać. Stowarzyszenie działające od 2013 roku. Jak się zaczęło? Krzyś Graczyk, jeden z podopiecznych krakowskiego Klubu Yeti w wieku 15 lat miał udar mózgu. Krzysiek nie został sam i w czasie powrotu do zdrowia towarzyszyli mu przyjaciele z Klubu i z Małopolskiego Okręgowego Związku Narciarskiego. Co roku organizowali narciarskie zawody charytatywne z których dochód szedł na rehabilitację Krzysia. Gdy Krzysiek częściowo wrócił do zdrowia, postanowił wraz z rodzicami, pomagać innym. Tak powstało stowarzyszenie Krzysiek Pomaga Pomagać. Co roku Stowarzyszenie we współpracy z Klubem Yeti i MOZN, poprzez zawody narciarskie, koncert i aukcje, zbiera środki finansowe, które beneficjenci Stowarzyszenia wykorzystują na drodze powrotu do zdrowia.
Wspiera wiele inicjatyw walczących o praworządność i prawa człowieka.
Stara się wspierać różnego rodzaju akcje pomocowe na rzecz zwierząt.
Poland Business Run
W 2012, z inicjatywy firmy UBS, Radisson Blue Hotel Kraków oraz Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty odbyła się pierwsza edycja biegu Poland Business Run w Krakowie. W 2016 powstała Fundacja Poland Buisness Run na czele której stoi Agnieszka Pleti. Fundacja co roku organizuje charytatywne biegi sztafetowe w coraz większej liczbie miast. Od samego początku aktor towarzysz PBR jako „ambasador” i jeden z biegaczy.
Kampania Przeciw Homofobii
Wyznając zasadę że wszyscy jesteśmy równi i każdy z nas zasługuje na miłość, od 2017 roku aktor jako „sojusznik” wspiera działania KPH.
Związany z AYA Found, z którą współtworzył akcję #Dziękujemy – zbiorowy portret cichych bohaterów czasu pandemii.
Sport.
Na nartach jeździ od zawsze. W wieku 16 lat zdobył uprawnienia pomocnika instruktora SiTN a parę lat później uprawnienia Instruktor Narciarstwa MEN. Od 1990 roku związany z krakowskim klubem narciarskim Yeti, w którym jest czynnym instruktorem i członkiem zarządu.
Od 14 roku życia posiada uprawnienia Żeglarza PZŻ.
Z różną intensywnością biega, jeździ konno, pływa na windsurfingu i wakeboardzie.
Przez trzy lata trenował Capoeirę.
Od wielu lat próbuje znaleźć termin i zrobić prawo jazdy na motocykl.
fot. Kasia Leonowicz
fot. Kasia Leonowicz
Ważne spotkania.
Stajemy się tymi kim jesteśmy dzięki ludziom jacy nas otaczają. Znajdziecie tu ludzi którzy wywarli istotny wpływ na życie Mateusza a których już z nami nie ma.
Stanisław Olkiewicz – instruktor narciarski, współtwórca Klubu Narciarskiego Yeti. Sanisław był jedną z osób które zaraziły Mateusza miłością do gór i nart.
Piotr Bikont – reżyser, krytyk kulinarny, człowiek pasji, twórca między innymi Stowarzyszenia Teatralnego Badów. Dzięki Piotrowi teatr stał się dla Mateusza miejscem nie tylko tworzenia nowych spektakli ale przede wszystkim miejscem ważnych spotkań.
Zdzisław Jaskuła – poeta, reżyser, pierwszy dyrektor aktora jako dyrektor Teatru Nowego w Łodzi im. Kazimierza Dejmka. „Jak nie będzie „człowieka” w teatrze to po co teatr.”